ارائه خدمات الکترونیک قضایی سیار در 15 استان کشور

مدیرعامل کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضائی از ارائه خدمات الکترونیک سیار در 15 استان خبر داد و گفت: اجرای این طرح در حال توسعه و گسترش به همه استان‌ها است.
ماه گذشته
مدیرعامل کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضائی از ارائه خدمات الکترونیک سیار در 15 استان خبر داد و گفت: اجرای این طرح در حال توسعه و گسترش به همه استان‌ها است.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، با عنایت به سیاست‌های جاری دستگاه قضائی و منویات حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای ریاست قوه قضائیه و آئین‌نامه جدید اجرایی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی‌، خدمت‌رسانیِ فناورانه با اولویت دقت و سرعت به عموم مردم، از مهمترین راهبردهاست که بر این اساس در اسفند 1401، ارائه خدمات الکترونیک قضائی «سیار» با محوریت سامانه 1470 راه اندازی شد.

محمدرضا سلطانی، مدیرعامل کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضائی درباره آخرین جزئیات اجرای طرح ارائه خدمات الکترونیک قضائی سیار، اظهار کرد: تاکنون خدمات سیار به بیش از 15 استان با بیش از 37 شهر و 50 دفتر رسیده است و این توسعه همچنان ادامه دارد.

وی افزود: در این مدت بیش از 2 هزار مورد درخواست خدمات سیار ثبت شده است که شامل تمام موارد از جمله دادخواست‌های بدوی و تجدید نظر و لوایح و شکواییه بوده و ثبت نام ثنا و احراز هویت بیشترین موارد درخواستی گزارش شده است.

طرح خدمات الکترونیک قضائی سیار با اولویت خدمت‌رسانی به جانبازان معزز، خانواده معظم شهدا، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، معلولان و افراد کم‌توان در تهران آغاز شد، مشمولان با ارائه کارت مرتبط با نهادهای ذی‌ربط می‌توانند از خدمات یادشده به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

بر این اساس، در طرح خدمات الکترونیک قضائی سیار، برای جانبازان عزیز و خانواده معظم شهدا، برای سه گروه «الف_ والدین شهدا؛ ب_ فرزندان شهدا و ج_ جانبازان بالای 25 درصد» هزینه خدمات دفتر به صورت رایگان محاسبه می‌شود؛ به عبارت دیگر، بر اساس مصوبه قوه قضائیه، تعرفه خدمات الکترونیک قضائی سیار برای اعزام به محل، سه برابر تعرفه‌ی غیر سیار است و هزینه‌ی ایاب و ذهاب هم بر مبلغ تعرفه افزوده می‌شود که سه گروه والدین شهدا، فرزندان شهدا و جانبازان بالای 25 درصد، با ارائه کارت ایثارگری می‌توانند از خدمات طرح سیار به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

مرکز تماس پشتیبانی خدمات الکترونیک قضائی (سامانه 1470 بدون پیش‌شماره) با هدف پاسخ صحیح و به‌موقع به پرسش‌های قضائی عموم مردم به‌ویژه وکلا، مشاوران حقوقی و کارشناسان رسمی دادگستری با هدف پیشگیری و چاره‌سازی حقوقی و نیز اعلام نشانی و مشخصات دفاتر خدمات الکترونیک قضائی کشور، نحوه دریافت نوبت، قرارداد الکترونیک وکلا همه روزه (به جز روزهای تعطیل) در ساعات اداری، پاسخگوی مخاطبان است.

بر اساس این گزارش محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، اسفند 1401 و در آستانه اجرای طرح خدمات الکترونیک قضائی سیار ضمن تجلیل از اجرای این طرح و قدردانی از دست‌اندرکاران، اعلام کرده بود: ارائه خدمات الکترونیک قضائی به صورت سیار از سوی دفاتر خدمات الکترونیک قضائی یکی دیگر از اتفاقات مثبتی است که به تازگی روی داده و به صورت آزمایشی در تهران آغاز شده و قصد داریم این نوع از خدمات را به سراسر کشور گسترش دهیم؛ در این شیوه دفاتر خدمات الکترونیک قضائی اجازه دارند خدمات خود را به صورت سیار ارائه دهند.

خانواده بزرگ کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضائی با شعار «دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، از مردم برای مردم» در قالب بیش از 1200 دفتر با نیروهای متعهد و متخصص در سراسر کشور، در تحقق «قوه قضائیه هوشمند در تراز انقلاب اسلامی» در همکاری با مرکز آمار و فناوری اطلاعات دستگاه قضائی، همواره مشغولِ خدمت‌رسانی به عموم مردم شریف ایران اسلامی است.

جدیدترین اخبار

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی