بابایی رئیس سازمان ثبت

با اجرای قانون الزام، تعهد مشاوران املاک خلاصه در تنظیم پیش نویس قراردادها می‌شود

رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه اجرای “قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول” نیازمند سامانه ها و زیرساخت‌های لازم می باشد، گفت: هدف از اجرای این قانون تنظیم قرارداد و معاملات سالم برای طرفین معامله است.
25 روز پیش
رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه اجرای “قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول” نیازمند سامانه ها و زیرساخت‌های لازم می باشد، گفت: هدف از اجرای این قانون تنظیم قرارداد و معاملات سالم برای طرفین معامله است.

اسناد عادی تنظیمی مشاوران املاک فاقد وجاهت قانونی بوده و مطابق ماده 3 مشاوران املاک و بنگاههای معاملات ملکی پس از مذاکره مقدماتی طرفین معامله نسبت به درج پیش نویس قرارداد در سامانه ثبت الکترونیک اسناد اقدام و پیش نویس مذکور را جهت تنظیم سند رسمی به دفاتر اسناد رسمی منعکس می نمایند.

این امر مانع مراجعه مستقیم مردم به دفاتر اسناد رسمی نیست. چگونگی اتصال به سامانه مذکور و ارتباط دلالان معاملات املاک اعم از مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی با دفاتر اسناد رسمی و تقسیم اسناد بین دفاتر مذکور به موجب آیین‌نامه‌ایست که ظرف سه ­ماه از لازم ‌ الاجراشدن این قانون توسط سازمان با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی تهیه می‌شود و به ­تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد." طبق این ماده اسمی از سامانه خاص  برده نشده است.

180 هزار مشاور املاک در سراسر کشور داریم و با اجرای قانون تسهیل به 200 هزار تا رسیده است، ما سه کمیته ملی، استانی و شهرستانی را در اجرای قانون الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیرمنقول طراحی کردیم.  

دسترسی ها را به مشاورین املاک می دهیم و مشاورین املاک  هم پیش نویس را آماده می کنند و در سامانه ای که هست برای  دفترخانه اسناد رسمی ارسال می کنند. طبق قانون مذکور مبایعه نامه ای تنظیم نمی شود بلکه پیش نویس است که باید به فوریت در دفترخانه اسناد رسمی به سند تبدیل شود؛ لذا ما ارتباط دو سویه خوب بین مشاورین املاک و دفاتر اسناد رسمی ایجاد کردیم. تعهد از مشاورین املاک کمتر می شود زیرا سند تنطیم نمی کنند و پیش نویس قرارداد را تنظیم می کنند.

این قانون مترقی و روبه جلوست. مشاورین املاک را صیانت میکند زیرا تا قبل  از این مشاورین املاک دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی ما را نداشتند. ما می خواهیم یک معامله صحیح منعقد شود. سازمان ثبت هم مکلف است و باید بتوانیم بستر را فراهم‌ کنیم. به هیچ عنوان ما نمی خواهیم در کار مشاورین املاک دخالت کنیم. فرصت خوبی فراهم‌ شده که  کار را به نحو خوب پیش ببریم.

از 3 تیرماه امسال که قانون لازم الاجراست و آیین نامه اش تصویب و زمینه اجرای قانون فراهم شد، دیگر نمیتوانیم‌ سند عادی در خصوص اسناد حدنگاری که از 3 تیرماه صادر می شود، صادر کنیم و مسئولیت کیفری دارد. دقت کنیم تا خدایی نکرده کسی  ندانسته پرونده کیفری برایش تشکیل نشود.

سه مرجع در معاملات اشخاص تاثیرگذارند(مشاورین املاک، دفاتر اسناد و کانون سردفتران).  مشاورین املاک  هم زمینه انعقاد معامله  و  هم‌ پیش نویس قرارداد را فراهم می کنند و پس از تهیه پیش نویس در دفترخانه ها مجددا  استعلام گرفته می شود.  ما دوبار استعلام را پیش بینی کرده ایم. اگر قانون بخوبی اجرا شود بسیاری از پرونده های فروش مال غیر و  کلاهبرداری  منتفی خواهد شد.

در زمان تنظیم  پیش نویس، مشاورین املاک یکسری استعلامات را انجام می دهند و در زمانی که این پیش نویس در  سردفتر ما نهایی می شود، دوباره سردفتر  استعلام می کند و وقتی این پیش نویش تنظیم می شود به  بانک اطلاعات املاک  پیام می رود که سند درحال انعقاد معامله است و ضریب امنیت را بالا می برد؛ زیرا گاهی اوقات  یک فرد چند معامله را در یک یا دو ساعت بر روی یک ملک انجام می داد که با اجرای این قانون جلوی آن گرفته شده است.   مهمترین پیام این قانون حاکمیت بهداشت قضایی در خصوص معاملاک اعم از املاک و  اراضی است.

به محض اینکه آیین نامه ماده 3 قانون نهایی شد، سازمان ثبت با توجه به اینکه زیرساخت ها را از قبل آماده کرده، ماده 3 و تبصره 4 ماده یک قانون مذکور را نهایی می‌کند و به مشاوران املاک  برای تنظیم پیش نویس و ارسال پیش نویس به سامانه ثبت الکترونیک اسناد دسترسی را می دهد.  

تیم فناوری تمام زیرساخت‌های لازم را  برای اجرایی شدن قانون فراهم کرده است. تا نهایی شدن آیین نامه ماده3 قانون، همکارانی که مسئولیت در اتحادیه املاک دارند،  تمام  شرایط اجرای این قانون را فراهم‌ کنند.

جدیدترین اخبار

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی