معاون وزیر علوم

حذف یک‌هزار و 100 کد رشته کارشناسی ارشد از دفترچه کنکور

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود یک‌هزار و 100 کد رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد که هیچ شغلی برای آن وجود نداشت، از دفترچه کنکور حذف شد.
سال گذشته
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود یک‌هزار و 100 کد رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد که هیچ شغلی برای آن وجود نداشت، از دفترچه کنکور حذف شد.

قاسم عمو عابدینی شامگاه پنجشنبه در جمع هیات رئیسه دانشگاه مازندران در بابلسر بیان کرد: اگر برخی از دانشگاه ها همچنان اصرار بر برقراری این کد رشته محل ها را داشته باشند در دفترچه جلوی این رشته ها با علامت قرمز مشخص می کنیم که برای این رشته، شغلی وجود ندارد و اگر تحصیل کنند، بیکار می‌شوند.

وی گفت : رشته هایی که در زمینه اشتغال مشکلی ندارند با علامت سبز در دفترچه مشخص است و ظرفیت آنها هم اعلام می‌شود.

وی ادامه داد : رشته هایی که صنعت اعلام نیاز کرده باشد و شغل برای آنها وجود داشته باشد ظرف مدت سه ماه برای دانشگاه ها مجوز صادر خواهد شد.

معاون وزیر علوم گفت : باید در دانشگاه‌ها ریل گذاری جدید صورت بگیرد و تحصیل رشته های دانشگاهی را در راستای اعلام نیاز جامعه و اشتغال برقرار کنیم.

وی افزود : در پنج سال آینده دانشگاه های دنیا در تمامی رشته های نظری و بخشی از رشته های عملی مدرک تحصیلی و شغل تضمینی ارائه می‌کنند.

عمو عابدینی گفت : به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست که جوان ما مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را پشت سر بگذارد اما شغلی نداشته باشد.

وی اظهار داشت: طرح تحول در آموزش عالی در دانشگاه های کشور باید با محوریت استانی انجام شود.

وی ادامه داد : هر استان باید با مشارکت دانشگاه های معین نیازها را رصد کند و رشته دانشگاهی را که زمینه اشتغال آن فراهم است معرفی کنند.

معاون وزیر علوم گفت : طرح تجمیع دانشگاه های دولتی در 20 شهرستان کشور آغاز شد که تمامی دانشگاه های دولتی زیر نظر یک دانشگاه دولتی فعالیت خواهند داشت.

عمو عابدینی اظهار داشت: در سال جاری رتبه های زیر 200 در علوم پایه در رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی که پذیرفته شدند تا مقطع دکتری تحصیل و عضو هیات علمی خواهند شد.

معاون وزیر علوم افزود: این دانشجویان نخبه در زمان تحصیل هم حقوق دریافت می کنند.

جدیدترین اخبار

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی