نقشه سايت | نسخه چاپي | ارسال به دوستان | Skip Navigation Linksخانه > وكالت > برنامه ريزي درسي و نحوه مطالعه
چهارشنبه، 3 ارديبهشت 1393    

برنامه ريزي درسي و نحوه مطالعه برنامه ريزي درسي و نحوه مطالعه

برنامه اي كه در اين بخش به داوطلبان توصيه مي شودحاصل هشت سال تجربه اينجانب ( دكتر محمد حسين شهبازي ) در تدريس حقوق مدني واصول فقه در كلاسهاي آمادگي آزمونهاي مختلف حقوقي است . به طوري كه در طي اين هشت سال بيش از يكصد دوره تدريس حقوق مدني و اصول فقه را پشت سر گذاشته ام . در سالهاي قبل ، اين برنامه به طور انفرادي به هر دانشجوي متقاضي ارائه مي شد و چون مشاهده نمودم نتيجه مطلوبي از آن به دست مي آيد در سال ١٣٨٤ ( يك سال پس از تاسيس اين موسسه ) اين تجربه به تمامي دانشجويان موسسه ارائه شد به نحوي كه اغلب دانشجويان با حضور مستمر در كلاسها و اجراي دقيق اين برنامه در آزمون ورودي كانون وكلاي دادگستري موفق شدند . آمار قبولي دانشجويان موسسه در آزمون وكالت ١٣٨٤ بدين ترتيب بوده كه از هر ٣ دانشجويي كه در اين موسسه ثبت نام كرده اند ٢ نفر در آزمون پذيرفته شده اند.
مهمترين نكته اي كه پس از معرفي منابع آزمون و پيش از برنامه ريزي قابل ذكر است شركت داوطلبان در كلاسهاي موسسه مي باشد . ازآنجايي كه منابع درسي پيش گفته حجيم ، پراكنده و اغلب دشوار مي باشند و مطالعه آنها به صورت انفرادي به جهت رقابت شديد درآزمون ، فايده مطلوب را ندارد به داوطلبان توصيه مي شود ابتدائاً با شركت در كلاسهاي موسسه مطالب را به طور منظم و خلاصه دريافت نموده سپس با تكرار آنها در قالب برنامه اي منظم به خاطر بسپارند .

نكات مهم و اساسي برنامه ريزي به شرح زير است :
١ ـ هر داوطلب بر اساس زماني كه در طي روز مي تواند به مطالعه اختصاص دهد بايد برنامه خود را تنظيم نمايد .
٢ ـ به جهت اهميت دو درس حقوق مدني و آيين دادرسي مدني ( كه هر دو داراي ضريب ٣ هستند ) به داوطلبان توصيه مي شود هر روز اين دو درس را مورد مطالعه قرار دهند .
٣ ـ داوطلبان در هر روز علاوه بر دو درس پيش گفته بايد متناسب با زماني كه در اختيار دارند يك يا دو درس ديگر نيز مطالعه نمايند .
٤ ـ با اينكه درس اصول فقه داراي ضريب يك مي باشد ولي به جهت دشواري اين درس ، اهميت آن در قبولي داوطلبان بسيار زياد است .
٥ ـ براي آنكه داوطلبان نظمي منطقي در مطالعه داشته باشند توصيه مي شود برنامه ريزي درسي خود را هماهنگ با آزمونهاي طبقه بندي شده موسسه انجام دهند . به طوري كه پس از شركت در آزمونهاي موسسه ، مطالب درسي براي داوطلبان يادآوري شده و در نتيجه در ذهن تثبيت مي گردد .
٦ ـ مطالعه ي داوطلبان بايد پيوسته و مستمر صورت پذيرد .
٧ ـ مطالعه بايد همراه با فهم عميق و دقيق مطالب باشد.


حق كپي © موسسه دادآفرین. تمامي حقوق محفوظ است. طراحي و توسعه گروه فناوري اطلاعات ركورد.